Principalele categorii de criptomonede în funcție de capitalizarea de piață
Această listă de categorii de criptomonede clasifică cele mai mari sectoare după capitalizarea de piață. Notă: Unele criptomonede pot fi incluse în mai multe categorii. Obține date despre categoriile de criptomonede prin API CoinGecko
Urmărește tutorialul nostru de 3 minute pentru a afla cum să utilizezi categoriile CoinGecko.
Elemente principale
👀 Urmărești

Autentifică-te pentru a începe să urmărești categoriile
🚀 Top câștigători
| # | Categorie | Top câștigători | 1 h | 24 ore | 7 z | Capitalizare de piață | Volum pe 24 ore | Numărul de monede | Ultimele 7 zile | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 |
Platformă contracte inteligente
|
0.0% | 2.0% | 1.6% | 700 |
|
||||
| 2 |
Nivelul 1 (N1)
|
0.0% | 2.1% | 1.7% | 447 |
|
||||
| 3 |
Proof of Work (PoW)
|
0.0% | 1.9% | 1.2% | 158 |
|
||||
| 4 |
World Liberty Financial Portfolio
|
0.1% | 1.9% | 0.8% | 16 |
|
||||
| 5 |
Proof of Stake (PoS)
|
0.1% | 2.5% | 2.4% | 152 |
|
||||
| 6 |
Made in USA
|
0.2% | 1.8% | 6.4% | 292 |
|
||||
| 7 |
Stablecoins
|
0.0% | 0.2% | 0.4% | 401 |
|
||||
| 8 |
Stablecoin USD
|
0.0% | 0.0% | 0.2% | 192 |
|
||||
| 9 |
Fiat-backed Stablecoin
|
0.0% | 0.1% | 0.2% | 159 |
|
||||
| 10 |
Token-uri bazate pe schimburi
|
0.1% | 0.8% | 5.0% | 363 |
|
||||
| 11 |
Alleged SEC Securities
|
0.3% | 0.1% | 7.8% | 37 |
|
||||
| 12 |
Made in China
|
0.2% | 0.1% | 5.6% | 33 |
|
||||
| 13 |
Burse centralizate (CEX)
|
0.1% | 0.1% | 5.2% | 77 |
|
||||
| 14 |
Base Native
|
0.0% | 1.2% | 1.4% | 574 |
|
||||
| 15 |
MiCA-Compliant Stablecoin
|
0.1% | 0.9% | 0.9% | 12 |
|
||||
| 16 |
CoinList Launchpad
|
0.0% | 2.0% | 13.8% | 71 |
|
||||
| 17 |
Real World Assets (RWA)
|
0.1% | 1.0% | 7.0% | 952 |
|
||||
| 18 |
Finanțele descentralizate (DeFi)
|
0.3% | 2.6% | 6.7% | 1617 |
|
||||
| 19 |
Meme
|
0.1% | 3.1% | 5.8% | 5414 |
|
||||
| 20 |
Privacy
|
0.5% | 2.4% | 14.5% | 117 |
|
||||
| 21 |
Governance
|
0.3% | 4.3% | 5.8% | 248 |
|
||||
| 22 |
Inteligenţă Artificială (AI)
|
0.0% | 1.6% | 14.9% | 1349 |
|
||||
| 23 |
Infrastructură
|
0.2% | 2.4% | 10.7% | 301 |
|
||||
| 24 |
Binance Alpha Spotlight
|
0.4% | 1.1% | 18.8% | 396 |
|
||||
| 25 |
Dog-Themed
|
0.1% | 2.5% | 1.5% | 572 |
|
||||
| 26 |
Burse descentralizate (DEX)
|
0.5% | 5.2% | 3.5% | 349 |
|
||||
| 27 |
4chan-Themed
|
0.1% | 2.7% | 1.8% | 75 |
|
||||
| 28 |
Produse transformate în token
|
0.0% | 3.4% | 7.4% | 666 |
|
||||
| 29 |
Tokenized Private Credit
|
0.0% | 4.0% | 4.4% | 1 |
|
||||
| 30 |
Monede de confidențialitate
|
1.1% | 2.6% | 16.4% | 46 |
|
||||
| 31 |
Elon Musk-Inspired
|
0.2% | 2.1% | 0.2% | 99 |
|
||||
| 32 |
Contracte perpetue
|
0.5% | 5.8% | 0.0% | 109 |
|
||||
| 33 |
YZi Labs (Prev. Binance Labs) Portfolio
|
0.4% | 4.0% | 17.9% | 160 |
|
||||
| 34 |
Zero-knowledge (ZK)
|
1.2% | 4.0% | 24.4% | 105 |
|
||||
| 35 |
Instrumente derivate
|
0.6% | 5.2% | 1.5% | 124 |
|
||||
| 36 |
Privacy Infrastructure
|
0.1% | 2.5% | 13.2% | 58 |
|
||||
| 37 |
Tokenized Treasury Bills (T-Bills)
|
0.0% | 1.3% | 4.8% | 19 |
|
||||
| 38 |
Quantum-Resistant
|
1.5% | 4.7% | 28.6% | 20 |
|
||||
| 39 |
RWA Protocol
|
0.4% | 4.3% | 12.4% | 83 |
|
||||
| 40 |
DePIN
|
0.1% | 1.8% | 9.5% | 239 |
|
||||
| 41 |
Chain Abstraction
|
0.1% | 2.2% | 13.6% | 12 |
|
||||
| 42 |
Bitcoin Fork
|
0.1% | 5.1% | 0.4% | 5 |
|
||||
| 43 |
Privacy Blockchain
|
0.2% | 1.1% | 6.4% | 42 |
|
||||
| 44 |
Cross-chain Communication
|
0.3% | 3.6% | 8.6% | 71 |
|
||||
| 45 |
Optimism Superchain Ecosystem
|
0.3% | 3.7% | 11.4% | 16 |
|
||||
| 46 |
x402 Ecosystem
|
0.3% | 1.9% | 12.0% | 122 |
|
||||
| 47 |
Oracle
|
0.3% | 3.7% | 10.2% | 53 |
|
||||
| 48 |
Nivelul 2 (N2)
|
0.1% | 4.4% | 7.6% | 141 |
|
||||
| 49 |
Crypto-backed Stablecoin
|
0.2% | 0.4% | 0.1% | 85 |
|
||||
| 50 |
Stablecoin Issuer
|
0.3% | 2.7% | 6.3% | 44 |
|
||||
| 51 |
Binance Launchpool
|
0.3% | 6.5% | 26.1% | 60 |
|
||||
| 52 |
Yield Farming
|
0.2% | 3.3% | 8.0% | 188 |
|
||||
| 53 |
Trump-Affiliated
|
0.8% | 0.1% | 1.2% | 4 |
|
||||
| 54 |
NFT
|
0.1% | 3.2% | 8.4% | 515 |
|
||||
| 55 |
Synthetic Dollar
|
0.0% | 0.2% | 1.0% | 14 |
|
||||
| 56 |
Tokenized Commodities
|
0.0% | 0.8% | 4.3% | 45 |
|
||||
| 57 |
Formator de piață automatizat (AMM)
|
0.4% | 4.2% | 12.6% | 80 |
|
||||
| 58 |
Layer 0 (L0)
|
0.0% | 2.2% | 15.8% | 17 |
|
||||
| 59 |
Aur transformat în token
|
0.1% | 0.3% | 3.5% | 27 |
|
||||
| 60 |
Directed Acyclic Graph (DAG)
|
0.2% | 3.1% | 9.6% | 15 |
|
||||
| 61 |
Jocuri (GameFI)
|
0.0% | 1.8% | 4.1% | 823 |
|
||||
| 62 |
Index Coop Defi Index
|
0.3% | 4.8% | 10.1% | 10 |
|
||||
| 63 |
Crypto Card Issuer
|
0.1% | 2.1% | 10.9% | 7 |
|
||||
| 64 |
Creditare/Împrumut
|
0.1% | 4.5% | 5.7% | 72 |
|
||||
| 65 |
Solana Meme
|
1.1% | 9.8% | 10.3% | 1877 |
|
||||
| 66 |
Yield-Bearing Stablecoin
|
0.1% | 15.8% | 15.0% | 87 |
|
||||
| 67 |
Platformă de lansare
|
0.3% | 6.9% | 18.5% | 198 |
|
||||
| 68 |
Jocuri de noroc
|
0.2% | 1.3% | 1.6% | 108 |
|
||||
| 69 |
Payment Solutions
|
0.9% | 3.5% | 10.0% | 121 |
|
||||
| 70 |
Piețe de predicție
|
0.2% | 1.8% | 0.9% | 68 |
|
||||
| 71 |
Setări
|
0.2% | 1.6% | 0.8% | 23 |
|
||||
| 72 |
AI Agents
|
0.5% | 0.4% | 23.9% | 625 |
|
||||
| 73 |
Neobank
|
0.2% | 3.2% | 7.6% | 22 |
|
||||
| 74 |
Data Availability
|
0.9% | 5.1% | 28.3% | 14 |
|
||||
| 75 |
Portofele
|
0.3% | 1.4% | 10.8% | 112 |
|
||||
| 76 |
Binance HODLer Airdrops
|
0.1% | 3.7% | 6.5% | 45 |
|
||||
| 77 |
Metaversul
|
0.0% | 3.8% | 5.7% | 150 |
|
||||
| 78 |
Yield-Bearing Tokens
|
0.3% | 26.8% | 30.1% | 103 |
|
||||
| 79 |
Binance Launchpad
|
0.1% | 1.4% | 11.3% | 35 |
|
||||
| 80 |
Frog-Themed
|
0.3% | 5.7% | 5.2% | 135 |
|
||||
| 81 |
Jucați pentru a câștiga
|
0.1% | 2.6% | 10.9% | 253 |
|
||||
| 82 |
The Boy’s Club
|
0.2% | 6.0% | 4.9% | 185 |
|
||||
| 83 |
Identitate
|
1.1% | 6.3% | 35.8% | 62 |
|
||||
| 84 |
AI Framework
|
0.4% | 1.5% | 14.2% | 136 |
|
||||
| 85 |
Statistici
|
0.2% | 1.0% | 23.8% | 166 |
|
||||
| 86 |
Rollup
|
0.1% | 4.4% | 17.3% | 30 |
|
||||
| 87 |
Stocare
|
0.3% | 3.9% | 11.0% | 47 |
|
||||
| 88 |
AI Applications
|
0.2% | 3.0% | 28.6% | 267 |
|
||||
| 89 |
US Treasury-backed Stablecoin
|
0.4% | 39.2% | 41.1% | 9 |
|
||||
| 90 |
Mobile Mining
|
0.0% | 2.1% | 3.6% | 14 |
|
||||
| 91 |
Liquid Staking
|
0.5% | 1.4% | 7.7% | 236 |
|
||||
| 92 |
Pump.fun Ecosystem
|
0.1% | 6.1% | 12.3% | 2645 |
|
||||
| 93 |
Binance Wallet IDO
|
0.4% | 2.4% | 8.1% | 59 |
|
||||
| 94 |
Algorithmic Stablecoin
|
0.1% | 0.6% | 0.5% | 20 |
|
||||
| 95 |
Social Money
|
0.1% | 7.4% | 2.4% | 171 |
|
||||
| 96 |
AI Agent Launchpad
|
0.3% | 5.6% | 8.7% | 138 |
|
||||
| 97 |
Internetul obiectelor (IOT)
|
0.1% | 4.7% | 9.5% | 24 |
|
||||
| 98 |
Four.meme Ecosystem (BNB Memes)
|
0.1% | 4.0% | 25.1% | 165 |
|
||||
| 99 |
Master node-uri
|
0.5% | 1.2% | 0.2% | 30 |
|
||||
| 100 |
Tradable Ecosystem
|
0.0% | 0.0% | 0.0% | - | 18 |
|
|||
Se afișează de la 1 la 100 din 705 rezultate
Rânduri
Categorii de top după Market cap
| Nume | 24 ore | Capitalizare la bursă |
|---|---|---|
|
Toate categoriile
|
1.4%
|
$2.771.280.327.137
|
|
Stablecoins
|
0.2%
|
|
|
Token-uri bazate pe schimburi
|
0.8%
|
|
|
Real World Assets (RWA)
|
1.0%
|
|
|
Finanțele descentralizate (DeFi)
|
2.7%
|
|
|
Meme
|
3.1%
|
|
|
Inteligenţă Artificială (AI)
|
1.6%
|
|
|
Nivelul 2 (N2)
|
4.5%
|
|
|
Jocuri (GameFI)
|
1.8%
|
|
Graficul Market cap al sectoarelor de piață
Graficul de mai jos arată Capitalizarea de piață și Dominanță în principalele sectoare ale criptomonedelor, inclusiv Stablecoins, Token-uri bazate pe schimburi, Real World Assets (RWA) și altele pe o anumită perioadă.
Graficul de performanță al principalelor sectoare de criptomonede
Graficul de mai jos prezintă performanța relativă a principalelor sectoare de-a lungul timpului, urmărind câștigurile și pierderile lor procentuale în termeni de Capitalizare de piață în diferite perioade de timp.
Ethereum Mainnet
Base Mainnet
BNB Smart Chain
Arbitrum
Avalanche
Fantom
Flare
Gnosis
Linea
Optimism
Polygon
Polygon zkEVM
Scroll
Stellar
Story
Syscoin
Telos
X Layer
Xai